Hvorfor Kan Jeg Ikke Skifte Læge På Borger.Dk?

Det er desværre ikke altid muligt at vælge en læge med lukket for patienttilgang via selvbetjeningen. Så hvis du ønsker at vælge en læge, der har lukket for patienttilgang og er længere væk end 15/5 km fra din nye bopæl, skal du kontakte din bopælskommune for at få hjælp med lægevalget.

Hvornår kan du skifte læge?

Når du fylder 15 år kan du vælge en anden læge, end den dine forældre har valgt til dig. Det er gratis at skifte læge i den måned du fylder 15 år og i måneden efter. Du skal have NemID for at skifte læge.

Kan du betale for at skifte læge?

Du skal have dit betalingskort klar, hvis du skal betale for at skifte læge. Vær opmærksom på, at du i nogle kommuner kun kan betale med Dankort. Har du ikke noget betalingskort, kan du henvende dig til kommunen og få hjælp. Når du skifter læge, skal du angive årsagen til, at du ønsker at skifte læge.

Hvordan vælger du en ny læge?

Sådan vælger du en ny læge. Du får et brev med nyt sundhedskort (gult sygesikringsbevis) fra Region Hovedstaden. I brevet står oplysninger om din nye læge. Der står også, inden for hvilken dato, du kan skifte læge uden at betale for det. Tryk på Skift læge i selvbetjeningen (bjælken) på denne side.

You might be interested:  Hvor Mange Dage Om Måneden Kan Man Blive Gravid?

Hvor langt væk kan du beholde lægen?

Du kan altid vælge at beholde den læge du har, uanset hvor langt væk du flytter. Flytter du mere end 15 km væk fra din nuværende bopæl – 5 km hvis du bor i København, Frederiksberg, Tårnby eller Dragør kommune – kan du: vælge at beholde din nuværende læge eller. vælge en ny læge som har åbent for tilgang af patienter.

Kan man skifte læge hvis man er utilfreds?

Hvis du som patient ikke er tilfreds har du mulighed for mod et honorar at skifte til en anden praktiserende læge med virkning indenfor 14 dage – eller overgå til gruppe 2 medlemskab af Sygesikringen.

Hvilken måned er det gratis at skifte læge?

Når du fylder 15 år. Det er gratis at skifte læge i den måned du fylder 15 år og i måneden efter. Du skal have NemID/MitID for at skifte læge. Hvis I som forældre har fælles forældremyndighed og fælles bopæl, men hver jeres læge, kan I selv beslutte, hvilken af lægerne jeres barn skal være tilmeldt.

Kan man skifte læge fra dag til dag?

I Danmark er der frit valg blandt læger i den kommune, hvor du bor, så længe lægen eller klinikken har åbent for tilgang af nye patienter og lægen ligger inden for 15 km fra din bopæl. I enkelte kommuner er kilometergrænsen dog kun 5 km. Skift af læge er altid en mulighed, men det er ikke altid gratis.

Hvordan skifter jeg min læge?

Hvordan vælger jeg læge? Du vælger læge på borger.dk. Du kan vælge læge for dine børn digitalt på borger.dk, indtil de fylder 15 år. Når dine børn fylder 15 år, har de mulighed for selv at vælge læge på borger.dk.

You might be interested:  Hvad Betyder Gigt?

Kan man vælge en læge der har lukket for tilgang?

Du kan altid skifte læge digitalt, hvis den læge du ønsker har åbent for patienttilgang, eller hvis du opfylder en række forudsætninger for at få en læge med lukket for patienttilgang. Det er desværre ikke altid muligt at vælge en læge med lukket for patienttilgang via selvbetjeningen.

Hvor langt må man bo fra sin læge?

Hvis borgeren vælger at skifte læge ved flytning:

kan vælge læge eller klinik inden for en afstand på 5/15 km fra egen bopæl. Borgeren har ret til at vælge mellem to læger eller klinikker. Bekendtgørelsens § 2 redegør for regionens forpligtelser, hvis det ikke kan lade sig gøre.

Hvad koster en privat læge?

Priserne for et besøg af Privatlægen ligger mellem kr. 1.500 og kr. 2.500 afhængig af postnummer.

Hvornår er man læge?

Efter 6 år på universitetet og aflæggelse af lægeløftet må man kalde sig læge. Den postgraduate uddannelse begynder lige efter studiet med den kliniske basisuddannelse (KBU), som pt. udgøres af to ophold af 6 måneders varighed (12 måneder i alt).

Hvem har åbent for tilgang?

  • Patientrettigheder i psykiatrien.
  • Psykiatriske skadestuer.
  • Psykiatriske sygehuse og distriktspsykiatrien.
  • Psykologer og psykiatere.
  • Pårørende til person med psykisk lidelse.
  • Hvad koster det at købe en lægepraksis?

    kr. 2.000.000. Omvendt betyder det forhold, at ikke enhver kan købe en lægepraksis som bekendt, at det ikke alle steder er let at finde en køber, hvad der betyder, at en køber kan forvente at skulle betale en mindre pris for praksis svarende til en højere forrentning af købesummen.

    Hvor meget koster det at skifte læge?

    Hvad koster det at skifte læge? Det er gratis at skifte læge, hvis: Din nuværende læge lukker sin praksis. Din nuværende læges praksis deles i flere.

    Hvordan skifter man læge når man flytter?

    Du skifter læge ved flytning, når du skifter folkeregisteradresse og melder flytning til kommunen. Du kan læse mere om at melde flytning her. Du melder flytning online på borger.dk. Efter du har angivet din nye adresse kommer der mulighed frem for at vælge nu læge tæt på din nye adresse.

    You might be interested:  Gravid Hvad Gør Jeg?

    Kan man skifte læge på nettet?

    Borgere er indtil nu blevet bedt om at foretage nyt lægevalg, når de har meldt deres flytning via borger.dk. Det har praktisk betydet, at man kun har kunnet vælge sin hidtidige læge, hvis lægen havde åbent for patienttilgang.

    Hvor kan jeg se hvem der er min læge?

    I Sundhedsjournalen på sundhed.dk kan du se undersøgelsessvar og sundhedsdata fra alle landets hospitaler, praktiserende læger og andre behandlere.

    Hvornår kan du skifte læge?

    Når du fylder 15 år kan du vælge en anden læge, end den dine forældre har valgt til dig. Det er gratis at skifte læge i den måned du fylder 15 år og i måneden efter. Du skal have NemID for at skifte læge.

    Kan du betale for at skifte læge?

    Du skal have dit betalingskort klar, hvis du skal betale for at skifte læge. Vær opmærksom på, at du i nogle kommuner kun kan betale med Dankort. Har du ikke noget betalingskort, kan du henvende dig til kommunen og få hjælp. Når du skifter læge, skal du angive årsagen til, at du ønsker at skifte læge.

    Hvordan vælger du en ny læge?

    Sådan vælger du en ny læge. Du får et brev med nyt sundhedskort (gult sygesikringsbevis) fra Region Hovedstaden. I brevet står oplysninger om din nye læge. Der står også, inden for hvilken dato, du kan skifte læge uden at betale for det. Tryk på Skift læge i selvbetjeningen (bjælken) på denne side.

    Hvor langt væk kan du beholde lægen?

    Du kan altid vælge at beholde den læge du har, uanset hvor langt væk du flytter. Flytter du mere end 15 km væk fra din nuværende bopæl – 5 km hvis du bor i København, Frederiksberg, Tårnby eller Dragør kommune – kan du: vælge at beholde din nuværende læge eller. vælge en ny læge som har åbent for tilgang af patienter.

    Leave Comment

    Your email address will not be published.