Hvornår Kan Man Bruge Sin Nye Læge?

Regler for at skifte læge Du skal altid vælge ny læge, hvis du er bosiddende i kommunerne København, Frederiksberg, Tårnby og Dragør og flytter til en anden kommune mere end 5 km væk. Hvis du bor i resten af landet, skal du vælge en ny læge, hvis du flytter kommune og flytter mere end 15 km væk.

Hvordan vælger man læge/lægeskift?

Regler for valg af læge/lægeskift 1 Hovedreglen er, at man skal vælge læge/klinik, der ligger inden for en afstand af 15 km fra sikredes bopæl, og som har åbent for tilgang af patienter. 2 Den sikrede har ret til at vælge en læge/klinik, hvor afstanden mellem sikredes bopæl og lægen/klinikken er større end 15 km. 3 Ægtefæller og samlevende vælger normalt samme læge/klinik. Børn under 15 år har som udgangspunkt samme læge/klinik som forældremyndighedens indehaver (eller værge). More items

Hvor langt væk kan du beholde lægen?

Du kan altid vælge at beholde den læge du har, uanset hvor langt væk du flytter. Flytter du mere end 15 km væk fra din nuværende bopæl – 5 km hvis du bor i København, Frederiksberg, Tårnby eller Dragør kommune – kan du: vælge at beholde din nuværende læge eller. vælge en ny læge som har åbent for tilgang af patienter.

You might be interested:  Hvor Langt Tid Er En Hund Gravid?

Har du mulighed for at vælge læge?

Valg af læge på plejehjem eller bosted Du har mulighed for at vælge den læge, der er tilknyttet plejehjemmet eller bostedet (§108 institution). Hvis plejehjemmets eller bostedets læge har åbent for tilgang af nye patienter – eller du ønsker at vælge en anden læge – kan du vælge læge digitalt på borger.dk.

Kan du skifte læge?

Det er gratis at skifte læge, hvis: 1 din nuværende læge lukker sin praksis 2 din nuværende læges praksis deles i flere 3 du skifter læge i forbindelse med en flytning 4 du bliver 15 år og ønsker at skifte læge 5 du vælger plejehjemmets eller bostedets tilknyttede læge (§ 108 institutionen) More

Hvornår kan jeg bruge min nye læge?

Når du fylder 15 år. Det er gratis at skifte læge i den måned du fylder 15 år og i måneden efter. Du skal have NemID/MitID for at skifte læge. Hvis I som forældre har fælles forældremyndighed og fælles bopæl, men hver jeres læge, kan I selv beslutte, hvilken af lægerne jeres barn skal være tilmeldt.

Hvad gør man hvis man er utilfreds med sin læge?

Vil du klage over en læge? Hvis du vil klage over en praktiserende læges/praktiserende speciallæges adfærd/opførsel, service eller tilgængelighed, skal du henvende dig til dit regionale patientkontor, som kan oplyse dig, hvor du skal sende din serviceklage hen.

Kan man gå til hvilken som helst læge?

Som udgangspunkt skal medarbejderen kontakte egen læge. Er det alvorlig ulykke eller livstruende sygdom, skal man ringe 1-1-2. Hvis det er personer uden egen læge (fx udenlandske gæster eller medarbejdere fra andre regioner) kan nærmeste praktiserende læge kontaktes.

Hvad koster det at skifte læge 2021?

Det er gratis at skifte læge, hvis: Din nuværende læge lukker sin praksis. Din nuværende læges praksis deles i flere. Du skifter læge i forbindelse med en flytning.

You might be interested:  Hoste Hvornår Skal Man Søge Læge?

Hvordan finder man en ny læge der er åben for tilgang af nye patienter?

Hvis plejehjemmets eller bostedets læge har åbent for tilgang af nye patienter – eller du ønsker at vælge en anden læge – kan du vælge læge digitalt på borger.dk. Hvis plejehjemmets eller bostedets læge har lukket for tilgang, kan du stadig vælge denne læge. Kontakt kommunen for at blive tilmeldt.

Hvad koster det at skifte læge 2022?

Ellers koster det 215 kr. (2022), at skifte læge. Gratis lægeskift er først gennemført, når du har fået information via eBoks eller fysisk brev fra region eller kommune om lægeskiftet.

Hvis man vil have en anden læges vurdering?

Som udgangspunkt har du ikke ret til en second opinion

Hvis du oplever, at dit undersøgelsesforløb eller behandling er kørt ind i en blindgyde, kan du tale med din læge om muligheden for at blive henvist til et andet sted for at blive undersøgt eller behandlet påny. En anden mulighed er at kontakte en patientvejleder.

Kan man klage over en læge?

Du kan klage over enkelte praktiserende sundhedspersoners undersøgelser og behandlinger. Sundhedsvæsenets Disciplinærnævn afgør disciplinærsager. Du behøver ikke at kende navnene på sundhedspersonerne. Du har ret til en dialog forud for sagsbehandlingen i Sundhedsvæsenets Disciplinærnævn.

Kan man vælge en læge i en anden kommune?

Nyt: Borgerne kan – selvom egen læge har lukket for tilgang – vælge at beholde sin læge uanset, hvor i Danmark borgeren flytter hen (jf. bekendtgørelsen § 2, stk. 4). Lægen er forpligtiget til at sørge for sygebesøg jf.

Kan man gå til lægen med stress?

Føler du dig ramt af langvarig stress, bør du kontakte din læge. Når du kommer til lægen med stress, vil lægen først undersøge om du: er ramt af stress. har en beslægtet psykisk sygdom – fx angst eller depression.

You might be interested:  Hvad Er Cpr Læge?

Kan lægen komme hjem til en?

Akuttelefonen 1813’s læger kører på hjemmebesøg, men kun hvis: Det vurderes, at der er akut behov for, at en læge tilser borgeren. Borgeren ikke kan transporteres til en akutmodtagelse eller -klinik uden, at det går ud over borgerens helbred.

Hvad koster en privat læge?

Priserne for et besøg af Privatlægen ligger mellem kr. 1.500 og kr. 2.500 afhængig af postnummer.

Kan man vælge en læge der har lukket for tilgang?

Du kan altid skifte læge digitalt, hvis den læge du ønsker har åbent for patienttilgang, eller hvis du opfylder en række forudsætninger for at få en læge med lukket for patienttilgang. Det er desværre ikke altid muligt at vælge en læge med lukket for patienttilgang via selvbetjeningen.

Hvor langt væk kan du beholde lægen?

Du kan altid vælge at beholde den læge du har, uanset hvor langt væk du flytter. Flytter du mere end 15 km væk fra din nuværende bopæl – 5 km hvis du bor i København, Frederiksberg, Tårnby eller Dragør kommune – kan du: vælge at beholde din nuværende læge eller. vælge en ny læge som har åbent for tilgang af patienter.

Har du mulighed for at vælge læge?

Valg af læge på plejehjem eller bosted Du har mulighed for at vælge den læge, der er tilknyttet plejehjemmet eller bostedet (§108 institution). Hvis plejehjemmets eller bostedets læge har åbent for tilgang af nye patienter – eller du ønsker at vælge en anden læge – kan du vælge læge digitalt på borger.dk.

Kan du skifte læge?

Det er gratis at skifte læge, hvis: 1 din nuværende læge lukker sin praksis 2 din nuværende læges praksis deles i flere 3 du skifter læge i forbindelse med en flytning 4 du bliver 15 år og ønsker at skifte læge 5 du vælger plejehjemmets eller bostedets tilknyttede læge (§ 108 institutionen) More

Leave Comment

Your email address will not be published.